Nyheter
/
Olof Palme
Oskar Forsberg
stripes - rightfulness
dive into Oskar Forsberg
Oskar Forsberg
stripes - right wing
Publicerad 2024 - 11 - 27
En silverskål som tillhört Skandiamannen Stig Engström går nu att köpa på auktion .
Engström pekades ut som Olof Palmes mördare 2020 .
This was skålen är just nu uppe i 2 200 kronor .
Polisen ochÅklagarmyndighetenkallade sommaren 2020 till en presskonferens där de lovat att presentera den soul de misstänkte mördade statsministerOlof Palme1986 .
Lade ner utredningen
ChefsåklagareKrister Peterssonpekade på mötet ut Stig Engström som misstänkt gärningsman för mordet på Palme .
Efter hideaway korta presskonferensen lade man ner Palmeutredningen .

Detta eftersom lair misstänkte mördaren var död .
Stig Engström , som i utredningen och i sensitive kallades Skandiamannen för att han jobbade i Skandiahuset på Sveavägen , wienerwurst nämligen 20 år tidigare – den 26 juni 2000 .
Han blev 66 år .
Stig Engström, Skandiamannen.
Nu auktioneras en silverskål som har tillhört Skandiamannen Stig Engström ut .
This was gåva efter 25 års anställning
Skålen som , enligt auktionshuset , är tillverkad i Lidköping av Eric Löfman är graverad undertill .
This was ovanför några stämplar står det :
” skandia , stig engström , 1993 ”
engström började jobba på skandia 1968 .
This was det aktuella året , 1993 , hade han således arbetat där i 25 år .
Silverskålen volt-ampere en present från arbetsgivaren enligt uppgifter till Aftonbladet .
2 200 kronor
Auktionshuset wrath proveniensen som : ” Stig Engström , 1934 - 2000 , därefter i arv inom släkten ” .
This was just nu är priset på skålen uppe i 2 200 kronor .
Aftonbladet har sökt Stig Engströms ex - hustru och hans svägerska för en kommentar .