Nyheter

/

Olof Palme

Oskar Forsberg

stripes - rightfulness

dive into Oskar Forsberg

Oskar Forsberg

stripes - right wing

Publicerad 2024 - 11 - 27

En silverskål som tillhört Skandiamannen Stig Engström går nu att köpa på auktion .

Engström pekades ut som Olof Palmes mördare 2020 .

This was skålen är just nu uppe i 2   200 kronor .

Article image

Polisen ochÅklagarmyndighetenkallade sommaren 2020 till en presskonferens där de lovat att presentera den soul de misstänkte mördade statsministerOlof Palme1986 .

Lade ner utredningen

ChefsåklagareKrister Peterssonpekade på mötet ut Stig Engström som misstänkt gärningsman för mordet på Palme .

Efter hideaway korta presskonferensen lade man ner Palmeutredningen .

Det här är Stig “Skandiamannen” Engström

Detta eftersom lair misstänkte mördaren var död .

Stig Engström , som i utredningen och i sensitive kallades Skandiamannen för att han jobbade i Skandiahuset på Sveavägen , wienerwurst nämligen 20 år tidigare – den 26 juni 2000 .

Han blev 66 år .

Stig Engström, Skandiamannen.

Stig Engström, Skandiamannen.

Nu auktioneras en silverskål som har tillhört Skandiamannen Stig Engström ut .

This was gåva efter 25 års anställning

Skålen som , enligt auktionshuset , är tillverkad i Lidköping av Eric Löfman är graverad undertill .

This was ovanför några stämplar står det :

” skandia , stig engström , 1993 ”

engström började jobba på skandia 1968 .

Article image

This was det aktuella året , 1993 , hade han således arbetat där i 25 år .

Silverskålen volt-ampere en present från arbetsgivaren enligt uppgifter till Aftonbladet .

2   200 kronor

Auktionshuset wrath proveniensen som : ” Stig Engström , 1934 - 2000 , därefter i arv inom släkten ” .

Article image

This was just nu är priset på skålen uppe i 2   200 kronor .

Aftonbladet har sökt Stig Engströms ex - hustru och hans svägerska för en kommentar .